Oscar Winners

Please note: The names of some categories have changed over the years. In instances where the category name was different from the heading under which it is displayed, the name of the category at the time the award was given will appear in brackets following the name of the recipient.

Best Picture
Best Animated Feature
Best Foreign Language Film
Best Documentary Feature
Best Director
Best Assistant Director
Best Actor
Best Actress
Best Supporting Actor
Best Supporting Actress
Best Screenplay
Best Original Song
Best Original Score
Best Documentary Short Subject
Best Animated Short Subject
Best Live-Action Short Subject
Best Cinematography
Best Production Design
Best Costume Design
Best Makeup and Hairstyling
Best Film Editing
Best Sound Mixing
Best Sound Editing
Best Visual Effects
Honorary Awards

Best Picture

  • 2018: Green Book — Jim Burke, Charles B. Wessler, Brian Currie, Peter Farrelly, and Nick Vallelonga, Producers
  • 2017: The Shape of Water — Guillermo del Toro, J. Miles Dale, Producers
  • 2016: Moonlight — Adele Romanski, Dede Gardner, Jeremy Kleiner, Producers
  • 2015: Spotlight — Michael Sugar, Steve Golin, Nicole Rocklin, Blye Pagon Faust, Producers
  • 2014: Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance) — Alejandro G. Iñárritu, John Lesher and James W. Skotchdopole, Producers
  • 2013: 12 Years a Slave — Brad Pitt, Dede Gardner, Jeremy Kleiner, Steve McQueen, and Anthony Katagas, Producers
  • 2012: Argo — Grant Heslov, Ben Affleck, and George Clooney, Produces
  • 2011: The Artist — Thomas Langmann, Producer
  • 2010: The King's Speech — Iain Canning, Emile Sherman and Gareth Unwin, Producers
  • 2009: The Hurt Locker — Kathryn Bigelow, Mark Boal, Nicolas Chartier and Greg Shapiro, Producers
  • 2008: Slumdog Millionaire — Christian Colson, Producer
  • 2007: No Country for Old Men — Scott Rudin, Ethan Coen and Joel Coen, Producers
  • 2006: The Departed — Graham King, Producer
  • 2005: Crash — Paul Haggis and Cathy Schulman, Producers
  • 2004: Million Dollar Baby — Clint Eastwood, Albert S. Ruddy and Tom Rosenberg, Producers
  • 2003: The Lord of the Rings: The Return of the King — Barrie M. Osborne, Peter Jackson and Fran Walsh, Producers
  • 2002: Chicago — Martin Richards, Producer
  • 2001: A Beautiful Mind — Brian Grazer and Ron Howard, Producers
  • 2000: Gladiator — Douglas Wick, David Franzoni and Branko Lustig, Producers
  • 1999: American Beauty — Bruce Cohen and Dan Jinks, Producers
  • 1998: Shakespeare in Love — David Parfitt, Donna Gigliotti, Harvey Weinstein, Edward Zwick and Marc Norman, Producers
  • 1997: Titanic — James Cameron and Jon Landau, Producers
  • 1996: The English Patient — Saul Zaentz, Producer
  • 1995: Braveheart — Mel Gibson, Alan Ladd, Jr. and Bruce Davey, Producers
  • 1994: Forrest Gump — Wendy Finerman, Steve Tisch and Steve Starkey, Producers
  • 1993: Schindler's List — Steven Spielberg, Gerald R. Molen and Branko Lustig, Producers
  • 1992: Unforgiven — Clint Eastwood, Producer
  • 1991: The Silence of the Lambs — Edward Saxon, Kenneth Utt and Ron Bozman, Producers
  • 1990: Dances With Wolves — Jim Wilson and Kevin Costner, Producers
  • 1989: Driving Miss Daisy — Richard D. Zanuck and Lili Fini Zanuck, Producers
  • 1988: Rain Man — Mark Johnson, Producer
  • 1987: The Last Emperor — Jeremy Thomas, Producer
  • 1986: Platoon — Arnold Kopelson, Producer
  • 1985: Out of Africa — Sydney Pollack, Producer
  • 1984: Amadeus — Saul Zaentz, Producer
  • 1983: Terms of Endearment — James L. Brooks, Producer
  • 1982: Gandhi — Richard Attenborough, Producer
  • 1981: Chariots of Fire — David Puttnam, Producer
  • 1980: Ordinary People — Ronald L. Schwary, Producer
  • 1979: Kramer vs. Kramer — Stanley R. Jaffe, Producer
  • 1978: The Deer Hunter — Barry Spikings, Michael Deeley, Michael Cimino and John Peverall, Producers
  • 1977: Annie Hall — Charles H. Joffe, Producer
  • 1976: Rocky — Irwin Winkler and Robert Chartoff, Producers
  • 1975: One Flew over the Cuckoo's Nest — Saul Zaentz and Michael Douglas, Producers
  • 1974: The Godfather Part II — Francis Ford Coppola, Producer; Gray Frederickson and Fred Roos, Co-Producers
  • 1973: The Sting — Tony Bill, Michael Phillips and Julia Phillips, Producers
  • 1972: The Godfather — Albert S. Ruddy, Producer
  • 1971: The French Connection — Philip D'Antoni, Producer
  • 1970: Patton — Frank McCarthy, Producer
  • 1969: Midnight Cowboy — Jerome Hellman, Producer
  • 1968: Oliver! — John Woolf, Producer
  • 1967: In the Heat of the Night — Walter Mirisch, Producer
  • 1966: A Man for All Seasons — Fred Zinnemann, Producer
  • 1965: The Sound of Music — Robert Wise, Producer
  • 1964: My Fair Lady — Jack L. Warner, Producer
  • 1963: Tom Jones — Tony Richardson, Producer
  • 1962: Lawrence of Arabia — Sam Spiegel, Producer
  • 1961: West Side Story — Robert Wise, Producer [Best Motion Picture]
  • 1960: The Apartment — Billy Wilder, Producer [Best Motion Picture]
  • 1959: Ben-Hur — Sam Zimbalist, Producer [Best Motion Picture]
  • 1958: Gigi — Arthur Freed, Producer [Best Motion Picture]
  • 1957: The Bridge on the River Kwai — Sam Spiegel, Producer [Best Motion Picture]
  • 1956: Around the World in 80 Days — Michael Todd, Producer [Best Motion Picture]
  • 1955: Marty — Harold Hecht, Producer [Best Motion Picture]
  • 1954: On the Waterfront — Sam Spiegel, Producer [Best Motion Picture]
  • 1953: From Here to Eternity — Buddy Adler, Producer [Best Motion Picture]
  • 1952: The Greatest Show on Earth — Cecil B. DeMille, Producer [Best Motion Picture]
  • 1951: An American in Paris — Arthur Freed, Producer [Best Motion Picture]
  • 1950: All About Eve — 20th Century-Fox [Best Motion Picture]
  • 1949: All the King's Men — Robert Rossen Productions [Best Motion Picture]
  • 1948: Hamlet — J. Arthur Rank-Two Cities Films [Best Motion Picture]
  • 1947: Gentleman's Agreement — 20th Century-Fox [Best Motion Picture]
  • 1946: The Best Years of Our Lives — Samuel Goldwyn Productions [Best Motion Picture]
  • 1945: The Lost Weekend — Paramount [Best Motion Picture]
  • 1944: Going My Way — Paramount [Best Motion Picture]
  • 1943: Casablanca — Warner Bros. [Outstanding Motion Picture]
  • 1942: Mrs. Miniver — Metro-Goldwyn-Mayer [Outstanding Motion Picture]
  • 1941: How Green Was My Valley — 20th Century-Fox [Outstanding Motion Picture]
  • 1940: Rebecca — Selznick International Pictures [Outstanding Production]
  • 1939: Gone with the Wind — Selznick International Pictures [Outstanding Production]
  • 1938: You Can't Take It with You — Columbia [Outstanding Production]
  • 1937: The Life of Emile Zola — Warner Bros. [Outstanding Production]
  • 1936: The Great Ziegfeld — Metro-Goldwyn-Mayer [Outstanding Production]
  • 1935: Mutiny on the Bounty — Metro-Goldwyn-Mayer [Outstanding Production]
  • 1934: It Happened One Night — Columbia [Outstanding Production]
  • 1932/33: Cavalcade — Fox [Outstanding Production]
  • 1931/32: Grand Hotel — Metro-Goldwyn-Mayer [Outstanding Production]
  • 1930/31: Cimarron — RKO Radio [Outstanding Production]
  • 1929/30: All Quiet on the Western Front — Universal [Outstanding Production]
  • 1928/29: The Broadway Melody — Metro-Goldwyn-Mayer [Outstanding Picture]
  • 1927/28: Wings — Paramount Famous Lasky [Outstanding Picture]

Best Animated Feature

  • 2018: Spider-Man:Into the Spider-verse — Bob Persichetti, Peter Ramsey, Rodney Rothman, Phil Lord, and Christopher Miller
  • 2017: Coco — Pete Docter and Jonas Rivera
  • 2016: Zootopia — Byron Howard, Rich Moore, and Clark Spencer
  • 2015: Inside Out — Lee Unkrich and Darla K. Anderson
  • 2014: Big Hero 6 — Don Hall, Chris Williams and Roy Conli
  • 2013: Frozen — Chris Buck, Jennifer Lee and Peter Del Vecho
  • 2012: Brave — Mark Andrews and Brenda Chapman
  • 2011: Rango — Gore Verbinski
  • 2010: Toy Story 3 — Lee Unkrich
  • 2009: Up — Pete Docter
  • 2008: WALL-E — Andrew Stanton
  • 2007: Ratatouille — Brad Bird
  • 2006: Happy Feet — George Miller
  • 2005: Wallace & Gromit in The Curse of the Were-Rabbit — Nick Park and Steve Box
  • 2004: The Incredibles — Brad Bird
  • 2003: Finding Nemo — Andrew Stanton
  • 2002: Spirited Away — Hayao Miyazaki
  • 2001: Shrek — Aron Warner

Best Foreign Language Film

  • 2018: Roma — Mexico
  • 2017: A Fantastic Woman — Chile
  • 2016: The Salesman — Iran
  • 2015: Son of Saul — Hungary
  • 2014: Ida — Poland
  • 2013: The Great Beauty — Italy
  • 2012: Amour — Austria
  • 2011: A Separation — Iran
  • 2010: In a Better World — Denmark
  • 2009: The Secret in Their Eyes — Argentina
  • 2008: Departures — Japan
  • 2007: The Counterfeiters — Austria
  • 2006: The Lives of Others — Germany
  • 2005: Tsotsi — South Africa
  • 2004: The Sea Inside — Spain
  • 2003: The Barbarian Invasions — Canada
  • 2002: Nowhere in Africa — Germany
  • 2001: No Man's Land — Bosnia & Herzegovina
  • 2000: Crouching Tiger, Hidden Dragon — Taiwan
  • 1999: All About My Mother — Spain
  • 1998: Life Is Beautiful — Italy
  • 1997: Character — The Netherlands
  • 1996: Kolya — Czech Republic
  • 1995: Antonia's Line — The Netherlands
  • 1994: Burnt by the Sun — Russia
  • 1993: Belle Epoque — Spain
  • 1992: Indochine — France
  • 1991: Mediterraneo — Italy
  • 1990: Journey of Hope — Switzerland
  • 1989: Cinema Paradiso — Italy
  • 1988: Pelle the Conqueror — Denmark
  • 1987: Babette's Feast — Denmark
  • 1986: The Assault — The Netherlands
  • 1985: The Official Story — Argentina
  • 1984: Dangerous Moves — Switzerland
  • 1983: Fanny & Alexander — Sweden
  • 1982: Volver a Empezar (To Begin Again) — Spain
  • 1981: Mephisto — Hungary
  • 1980: Moscow Does Not Believe in Tears — Union of Soviet Socialist Republics
  • 1979: The Tin Drum — Federal Republic of Germany
  • 1978: Get Out Your Handkerchiefs — France
  • 1977: Madame Rosa — France
  • 1976: Black and White in Color — Ivory Coast
  • 1975: Dersu Uzala — Union of Soviet Socialist Republics
  • 1974: Amarcord — Italy
  • 1973: Day for Night — France
  • 1972: The Discreet Charm of the Bourgeoisie — France
  • 1971: The Garden of the Finzi Continis — Italy
  • 1970: Investigation of a Citizen above Suspicion — Italy
  • 1969: Z — Algeria
  • 1968: War and Peace — Union of Soviet Socialist Republics
  • 1967: Closely Watched Trains — Czechoslovakia
  • 1966: A Man and a Woman — France
  • 1965: The Shop on Main Street — Czechoslovakia
  • 1964: Yesterday, Today and Tomorrow — Italy
  • 1963: Federico Fellini's 8-1/2 — Italy
  • 1962: Sundays and Cybele — France
  • 1961: Through a Glass Darkly — Sweden
  • 1960: The Virgin Spring — Sweden
  • 1959: Black Orpheus — France
  • 1958: My Uncle — France
  • 1957: The Nights of Cabiria — Italy
  • 1956: La Strada — Italy

Best Documentary Feature

  • 2018: Free Solo — Jimmy Chin, Evan Hayes, and Shannon Dill
  • 2017: Icarus — Bryan Fogel and Dan Cogan
  • 2016: O.J.: Made in America — Ezra Edelman
  • 2015: Amy — Asif Kapadia and James Gay-Rees
  • 2014: Citizenfour — Laura Poitras, Mathilde Bonnefoy and Dirk Wilutzky
  • 2013: 20 Feet from Stardom — Morgan Neville, Gil Friesen and Caitrin Rogers
  • 2012: Searching for Sugar Man — Malik Bendjelloul and Simon Chinn
  • 2011: Undefeated — TJ Martin, Dan Lindsay and Richard Middlemas
  • 2010: Inside Job — Charles Ferguson and Audrey Marrs
  • 2009: The Cove — Louie Psihoyos and Fisher Stevens
  • 2008: Man on Wire — James Marsh and Simon Chinn
  • 2007: Taxi to the Dark Side — Alex Gibney and Eva Orner
  • 2006: An Inconvenient Truth — Davis Guggenheim
  • 2005: March of the Penguins — Luc Jacquet and Yves Darondeau
  • 2004: Born into Brothels — Ross Kauffman and Zana Briski
  • 2003: The Fog of War — Errol Morris and Michael Williams
  • 2002: Bowling for Columbine — Michael Moore, Michael Donovan
  • 2001: Murder on a Sunday Morning — Jean-Xavier de Lestrade, Denis Poncet
  • 2000: Into the Arms of Strangers: Stories of the Kindertransport — Mark Jonathan Harris, Deborah Oppenheimer
  • 1999: One Day in September — Arthur Cohn, Kevin Macdonald
  • 1998: The Last Days — James Moll, Ken Lipper
  • 1997: The Long Way Home — Rabbi Marvin Hier, Richard Trank
  • 1996: When We Were Kings — Leon Gast, David Sonenberg
  • 1995: Anne Frank Remembered — Jon Blair
  • 1994: Maya Lin: A Strong Clear Vision — Freida Lee Mock, Terry Sanders
  • 1993: I Am a Promise: The Children of Stanton Elementary School — Susan Raymond, Alan Raymond
  • 1992: The Panama Deception — Barbara Trent and David Kasper, Producers
  • 1991: In the Shadow of the Stars — Allie Light and Irving Saraf, Producers
  • 1990: American Dream — Barbara Kopple and Arthur Cohn, Producers
  • 1989: Common Threads: Stories from the Quilt — Robert Epstein and Bill Couturié, Producers
  • 1988: Hotel Terminus: The Life and Times of Klaus Barbie — Marcel Ophuls, Producer
  • 1987: The Ten-Year Lunch: The Wit and Legend of the Algonquin Round Table — Aviva Slesin, Producer
  • 1986: Artie Shaw: Time Is All You've Got — Brigitte Berman, Producer
  • 1985: Broken Rainbow — Maria Florio and Victoria Mudd, Producers
  • 1984: The Times of Harvey Milk — Robert Epstein and Richard Schmiechen, Producers
  • 1983: He Makes Me Feel Like Dancin' — Emile Ardolino, Producer
  • 1982: Just Another Missing Kid — John Zaritsky, Producer
  • 1981: Genocide — Arnold Schwartzman and Rabbi Marvin Hier, Producers
  • 1980: From Mao to Mozart: Isaac Stern in China — Murray Lerner, Producer
  • 1979: Best Boy — Ira Wohl, Producer
  • 1978: Scared Straight! — Arnold Shapiro, Producer
  • 1977: Who Are the DeBolts? And Where Did They Get Nineteen Kids? — John Korty, Dan McCann and Warren L. Lockhart, Producers
  • 1976: Harlan County, U.S.A. — Barbara Kopple, Producer
  • 1975: The Man Who Skied Down Everest — F. R. Crawley, James Hager and Dale Hartleben, Producers
  • 1974: Hearts and Minds — Peter Davis and Bert Schneider, Producers
  • 1973: The Great American Cowboy — Kieth Merrill, Producer
  • 1972: Marjoe — Howard Smith and Sarah Kernochan, Producers
  • 1971: The Hellstrom Chronicle — Walon Green, Producer
  • 1970: Woodstock — Bob Maurice, Producer
  • 1969: Arthur Rubinstein - The Love of Life — Bernard Chevry, Producer
  • 1968: Journey into Self — Bill McGaw, Producer
  • 1967: The Anderson Platoon — Pierre Schoendoerffer, Producer
  • 1966: The War Game — Peter Watkins, Producer
  • 1965: The Eleanor Roosevelt Story — Sidney Glazier, Producer
  • 1964: Jacques-Yves Cousteau's World Without Sun — Jacques-Yves Cousteau, Producer
  • 1963: Robert Frost: A Lover's Quarrel with the World — Robert Hughes, Producer
  • 1962: Black Fox — Louis Clyde Stoumen, Producer
  • 1961: Le Ciel et la Boue (Sky Above and Mud Beneath) — Arthur Cohn and Rene Lafuite, Producers
  • 1960: The Horse with the Flying Tail — Larry Lansburgh, Producer
  • 1959: Serengeti Shall Not Die — Bernhard Grzimek, Producer
  • 1958: White Wilderness — Ben Sharpsteen, Producer
  • 1957: Albert Schweitzer — Jerome Hill, Producer
  • 1956: The Silent World — Jacques-Yves Cousteau, Producer
  • 1955: Helen Keller in Her Story — Nancy Hamilton, Producer
  • 1954: The Vanishing Prairie — Walt Disney, Producer
  • 1953: The Living Desert — Walt Disney, Producer
  • 1952: The Sea Around Us — Irwin Allen, Producer
  • 1951: Kon-Tiki — Olle Nordemar, Producer
  • 1950: The Titan: Story of Michelangelo — Robert Snyder, Producer
  • 1949: Daybreak in Udi — Crown Film Unit
  • 1948: The Secret Land — Orville O. Dull, Producer
  • 1947: Design for Death — Sid Rogell, Executive Producer; Theron Warth and Richard O. Fleischer, Producers
  • 1945: The True Glory — The Governments of Great Britain and the United States of America
  • 1944: The Fighting Lady — United States Navy
  • 1943: Desert Victory — British Ministry of Information

Best Director

  • 2018: Roma — Alfonso Cuarón
  • 2017: The Shape of Water — Guillermo del Toro
  • 2016: La La Land — Damien Chazelle
  • 2015: The Revenant — Alejandro G. Iñárritu
  • 2014: Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance) — Alejandro G. Iñárritu
  • 2013: Gravity — Alfonso Cuarón
  • 2012: Life of Pi — Ang Lee
  • 2011: The Artist — Michel Hazanavicius
  • 2010: The King's Speech — Tom Hooper
  • 2009: The Hurt Locker — Kathryn Bigelow
  • 2008: Slumdog Millionaire — Danny Boyle
  • 2007: No Country for Old Men — Joel Coen and Ethan Coen
  • 2006: The Departed — Martin Scorsese
  • 2005: Brokeback Mountain — Ang Lee
  • 2004: Million Dollar Baby — Clint Eastwood
  • 2003: The Lord of the Rings: The Return of the King — Peter Jackson
  • 2002: The Pianist — Roman Polanski
  • 2001: A Beautiful Mind — Ron Howard
  • 2000: Traffic — Steven Soderbergh
  • 1999: American Beauty — Sam Mendes
  • 1998: Saving Private Ryan — Steven Spielberg
  • 1997: Titanic — James Cameron
  • 1996: The English Patient — Anthony Minghella
  • 1995: Braveheart — Mel Gibson
  • 1994: Forrest Gump — Robert Zemeckis
  • 1993: Schindler's List — Steven Spielberg
  • 1992: Unforgiven — Clint Eastwood
  • 1991: The Silence of the Lambs — Jonathan Demme
  • 1990: Dances With Wolves — Kevin Costner
  • 1989: Born on the Fourth of July — Oliver Stone
  • 1988: Rain Man — Barry Levinson
  • 1987: The Last Emperor — Bernardo Bertolucci
  • 1986: Platoon — Oliver Stone
  • 1985: Out of Africa — Sydney Pollack
  • 1984: Amadeus — Milos Forman
  • 1983: Terms of Endearment — James L. Brooks
  • 1982: Gandhi — Richard Attenborough
  • 1981: Reds — Warren Beatty
  • 1980: Ordinary People — Robert Redford
  • 1979: Kramer vs. Kramer — Robert Benton
  • 1978: The Deer Hunter — Michael Cimino
  • 1977: Annie Hall — Woody Allen
  • 1976: Rocky — John G. Avildsen
  • 1975: One Flew over the Cuckoo's Nest — Milos Forman
  • 1974: The Godfather Part II — Francis Ford Coppola
  • 1973: The Sting — George Roy Hill
  • 1972: Cabaret — Bob Fosse
  • 1971: The French Connection — William Friedkin
  • 1970: Patton — Franklin J. Schaffner
  • 1969: Midnight Cowboy — John Schlesinger
  • 1968: Oliver! — Carol Reed
  • 1967: The Graduate — Mike Nichols
  • 1966: A Man for All Seasons — Fred Zinnemann
  • 1965: The Sound of Music — Robert Wise
  • 1964: My Fair Lady — George Cukor
  • 1963: Tom Jones — Tony Richardson
  • 1962: Lawrence of Arabia — David Lean
  • 1961: West Side Story — Robert Wise, Jerome Robbins
  • 1960: The Apartment — Billy Wilder
  • 1959: Ben-Hur — William Wyler
  • 1958: Gigi — Vincente Minnelli
  • 1957: The Bridge on the River Kwai — David Lean
  • 1956: Giant — George Stevens
  • 1955: Marty — Delbert Mann
  • 1954: On the Waterfront — Elia Kazan
  • 1953: From Here to Eternity — Fred Zinnemann
  • 1952: The Quiet Man — John Ford
  • 1951: A Place in the Sun — George Stevens
  • 1950: All About Eve — Joseph L. Mankiewicz
  • 1949: A Letter to Three Wives — Joseph L. Mankiewicz
  • 1948: The Treasure of the Sierra Madre — John Huston
  • 1947: Gentleman's Agreement — Elia Kazan
  • 1946: The Best Years of Our Lives — William Wyler
  • 1945: The Lost Weekend — Billy Wilder
  • 1944: Going My Way — Leo McCarey
  • 1943: Casablanca — Michael Curtiz
  • 1942: Mrs. Miniver — William Wyler
  • 1941: How Green Was My Valley — John Ford
  • 1940: The Grapes of Wrath — John Ford
  • 1939: Gone with the Wind — Victor Fleming
  • 1938: You Can't Take It with You — Frank Capra
  • 1937: The Awful Truth — Leo McCarey
  • 1936: Mr. Deeds Goes to Town — Frank Capra
  • 1935: The Informer — John Ford
  • 1934: It Happened One Night — Frank Capra
  • 1932/33: Cavalcade — Frank Lloyd
  • 1931/32: Bad Girl — Frank Borzage
  • 1930/31: Skippy — Norman Taurog
  • 1929/30: Lewis Milestone — All Quiet on the Western Front
  • 1928/29: The Divine Lady — Frank Lloyd
  • 1927/28: Two Arabian Knights — Lewis Milestone; 7th Heaven — Frank Borzage

Best Assistant Director

  • 1937: In Old Chicago — Robert Webb
  • 1936: The Charge of the Light Brigade — Jack Sullivan
  • 1935: The Lives of a Bengal Lancer — Clem Beauchamp, Paul Wing
  • 1934: Viva Villa! — John Waters
  • 1932/33: William Tummel (Fox); Charles Dorian (Metro-Goldwyn-Mayer); Charles Barton (Paramount); Dewey Starkey (RKO Radio); Fred Fox (United Artists); Scott Beal (Universal); Gordon Hollingshead (Warner Bros.)